Hoşgeldiniz  

Koyun Sürülerini İyileştirmek İçin Koç Dağıtıldı

admin | 19 Haziran 2021 | Dünya, Genel, Gündem, Tarım ve hayvancılık, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından ortak yürütülen proje kapsamında Akhisar’da koyun yetiştiricilerine 48 baş damızlık koç dağıtıldı.

Koyunlarda verimliliği artırmak, sürülerde kan değişimi sağlamak ve bu sayede daha kaliteli sürüler elde etmek amacıyla başlatılan Koyun ve Keçilerde Sürü İyileştirme Projesi ile Kıvırcık ve Merinos ırkı dişi koyun sürüsüne sahip olan 140 hayvan yetiştiricisine maliyetinin %75’lik kısmı hibe şeklinde olmak üzere toplam 140 baş damızlık koç dağıtıldı.

Küçükbaş hayvancılığın gelişmesi ve verimin artırılmasında birçok faktör olmasına rağmen, bu konuda koyunlarda et, süt ve yavru verimini artırmak için sürülerde verimli damızlık koçların kullanılması gerektiği vurgulanarak, bu bakımdan dağıtılan koçların üstün verimli ve ıslah çalışması yapılmış Merinos ve Kıvırcık ırklarında oluşan sürülerdeki sağlıklı hayvanlar arasından seçildiği belirtiliyor.

Merinos ve Kıvırcık ırkı damızlık koçların Bursa Karacabey TİGEM Koyunculuk Araştırma Enstitüsü’nden özenle seçildiği vurgulanırken; proje çerçevesinde Manisa’nın bütün ilçelerine toplam 140 baş damızlık koç verildiği belirtiliyor. Akhisar’a 12 baş, Gölmarmara’ya 5 baş, Saruhanlı’ya 6 baş, Kırkağaç’a 8 baş, Soma’ya 7 baş, Şehzadeler’e 2 baş ve Yunusemre’ye 8 baş olmak üzere toplam 48 baş damızlık koç, proje şartlarını taşıyan koyun yetiştiricilerine hayvan pazarında, Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen törenle hak sahiplerine teslim edildi. Törene Manisa İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Melikşah Taşkın, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ali Gök, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yılmaz Usta, Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli veteriner hekimleri ve yetiştiriciler katıldı.

GHA / Süleyman Kollu

 

 

123 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle