Hoşgeldiniz  

MANİSA SU SORUNUNU KENDİSİ ÇÖZEMEZ..!

admin | 08 Ağustos 2020 | Genel, Gündem, Politika, Tüm Manşetler A- A+

Manisa’da yaşanan su sorununu gündeme taşıyan ve  basın açıklaması yapan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu DSİ’nin devreye girmesi gerektiğini belirtti.

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, Turgutlu İlçe Başkanı Hüseyin Oğuz, Manisa Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Fehmi Gülen ile birlikte basın açıklaması yapan Bakırlıoğlu Manisa’nın su sorununun çok yakın zamanda büyük bir toplumsal kriz haline geleceğini iddia etti.

Bakırlıoğlu “Su sorununun büyük bir toplumsal kriz haline geleceği, sosyal ve ekonomik yapımızı da etkileyeceği kesindir.

Bu sorunu çözüme kavuşturacak olan da Manisa Büyükşehir Belediyesi ve ona bağlı olan MASKİ’dir. Ancak üzülerek söylüyoruz ki bütçe yetersizliğinden, borçlarından ve personel kaynağı yetersizliğinden dolayı bu hayati sorunu çözme kabiliyetinde değildir.

Bakanlığın ve DSİ’nin mutlaka devreye girmesi gereklidir. Tarımsal sulamada da aynı sıkıntı yaşanmaktadır.

Su hayattır. Su sadece insanlar için değil, tabiattaki tüm canlılar için hayati bir önem taşımaktadır. Kaliteli ve sağlıklı suya ulaşmak her şeyden önce temel bir insan hakkıdır.”dedi.

İKİ YIL ÖNCE GÜNDEME GELMİŞTİ

16 Ağustos 2018 tarihinde posta.com.tr internet haber sitesinde yapılan haberde Manisa genelinde yaşanan su sıkıntısı ve ileriye dönük yaşanabilecek tehlikeler dile getirilmişti.

Manisa’nın içme suyu alarm veriyor. Başlığını taşıyan haberde şu ifadeler yer almıştı.

“Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi, Manisa’nın yeraltı su kaynaklarının hızla tükendiğini açıkladı. Hem uluslararası düzeyde hem de idarenin yaptığı incelemelerde, Manisa’daki yeraltı içme suyu rezervlerinin hızla azaldığı ortaya çıktı. İl genelinde yeraltı sularındaki seviyenin ve sudan saniyede elde edilen verimin ciddi bir şekilde düştüğü ifade edilirken, yakın bir gelecekte gereken önlemlerin alınmaması halinde durumun daha da kötüleşeceğinin altını çizildi. Bu durumun sebepleri ise şöyle bildirildi: “Küresel ısınma, bilinçsiz tüketim, tarımsal sulama ve iklim değişikliği”

MANİSA’DA İÇME SUYUNA ARTIK 300 METREDEN ULAŞILIYOR

İçme suyu ihtiyacını yeraltı su kaynaklarından sağlayan Manisa’da, su rezervlerine 1985-2005 yılları arasında 80 ila 100 metre derinlikte, 2005-2014 yılları arasında ise 100 ila 150 metre derinlikte ulaşıldığı ifade edildi. 2014 yılı sonrasında da açılan sondajlarda 250 ila 300 metre derinliğe kadar inildiği vurgulandı. Ayrıca sondajlardan içme suyunu yüzeye çıkarmak ve depolara çekmek için kullanılan kolon borularının sadece son 8 ay içerisinde ortalama 15 metre uzatıldığı ifade edildi. Bu durumdan en fazla etkilenen ilçeler ise Alaşehir, Sarıgöl, Kula ve Salihli olduğu belirtildi. 2018 yılında MASKİ tarafından yapılan bir diğer incelemeye göre de su yetersizliğinden kaynaklı dalgıç motopompların da küçültülmeye başlandığı bildirildi. Bir sondaj kuyusundan geçmiş yıllarda elde edilen verimin düşmesi sebebiyle yapılan değişimler, yeraltı sularının hızlı bir şekilde tükenmeye başlamasının bir diğer kanıtı olarak paylaşıldı. MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, ortaya konan verilerle ilgili şu açıklamaları yaptı:

“İlimizde içme suyu ihtiyacı genellikle yeraltı su kaynaklarından sağlanmaktadır. Bunlar sondajlar vasıtası ile temin ediliyor. Yapılan istatistikler bize gösteriyor ki 1985-2004 yılları arasında 80 ile 100 metreye kadar mesafelerde su buluna biliniyorken, bu 2005-2015 yılları arasında 150 metreye kadar gerilediği, günümüzde ise 2015 yılından bu yana ise 250 hatta 300 metreye kadar inerek su arama çalışmalarımızın sürdüğünü görüyoruz. Hatta 500 metreye kadar inilebileceği yapılan çalışmalarda tespit edilen değerlerdendir. Bu da bize suyun giderek yeryüzünde aşağıya doğru çekilmesinde olduğunu ve azalmakta olduğunu göstermektedir. Ciddi tehdit belirtisidir. Bu başta küresel ısınma, bilinçsiz tüketim, vahşi sulama, tarımsal sulamada aşırı su tüketimi ve iklim değişikliği bunun belli başlı sebeplerindendir. Yapılması gereken iklim değişikliği ve bilinçsiz tüketime karşı suyu daha ekonomik kullanmazsak yakın bir gelecekte susuzluk tehlikesi ile dünyanın, ülkemizin karşı karşıya kalacağı kaçınılmaz bir gerçektir.”

GHA/ Süleyman Kollu

255 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , , , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle