Hoşgeldiniz  

Maske ve Eldivenler Tehlike Saçıyor!

admin | 11 Nisan 2020 | Genel, Gündem, ÖZEL HABER, Sağlık, Tüm Manşetler A- A+

Covid-19 Salgınında yalıtıcı malzeme olarak kullanılan tek kullanımlık maske ve eldivenlerin atıkları tehlike saçıyor.Son günlerde kullanım sayısı milyonları bulan tek kullanımlık maskelerin  gelişigüzel çöpe atıldığı, bazen sokaklarda, caddelerde çöp kutularına açıkta bırakıldığı görülmekte.

Bu durum, kişisel olarak yaptığımız korunma yönteminin sonrasında, toplumun geri kalan büyük bir kesimini ikinci bir bulaş tehlikesiyle karşı karşıya bırakmak anlamına gelmektedir.

Peki ne  yapmalıyız?  Kullandığımız maske ve eldiveni nasıl bertaraf etmeliyiz?

Maske ve eldiven atıklarının bertarafı için yeni tedbirler alındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, tek kullanımlık maske, eldiven gibi hijyen malzeme atıklarının yönetimine ilişkin genelge yayımlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tek kullanımlık maske, eldiven gibi hijyen malzeme atıklarının yönetimine ilişkin hazırladıkları genelgeyi, bakanlıklara ve 81 valiliğe gönderdiklerini söyledi.

72 SAAT KURALI İŞLETİLMELİ

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının bertarafına yönelik farklı ülkelerdeki uygulamaları da inceleyerek yeni tedbirler aldıklarını anlatan Kurum, bu atıkların bertarafında “72 saat” kuralı getirdiklerini belirtti.

Atıkların bertarafındaki önemli noktalara işaret eden Kurum, şu bilgileri verdi:”Maske ve eldiven atıkları, kurum ve işletmelerin bina giriş çıkışları ile ortak kullanım alanlarına yerleştirilecek biriktirme ekipmanlarında ayrı şekilde biriktirilecek. Geçici depolama alanlarında en az 72 saat bekletildikten sonra ‘evsel atık’ olarak belediyeye teslim edilecek.

EV VE İŞYERLERİNDE KULLANILAN MASKE VE ELDİVEN ATIKLARI, AĞZI KAPATILARAK İÇ İÇE İKİ TORBAYA KONULARAK, EN AZ 72 SAAT SÜREYLE İNSAN TEMASINDAN UZAK BÖLÜMDE BEKLETİLDİKTEN SONRA ‘EVSEL ATIK’ OLARAK BELEDİYEYE TESLİM EDİLECEK.

Sağlık kuruluşlarının karantina bölümleri ile karantina birimi olarak belirlenen yerlerde oluşan atıklar ‘tıbbi atık’ olarak yönetilecek ve diğer atıklarla karıştırılmaması sağlanacak.”

Düzenleme: GHA/ Süleyman Kollu, Kaynak:AA

529 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle