Hoşgeldiniz  

NORMALLEŞİYORUZ

admin | 03 Mart 2021 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Türkiye genelinde Covid -19 ile mücadele kapsamında uygulanan yasaklarda 1 Mart´ta kabine toplantısından sonra normalleşmenin nasıl olacağı hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı. Türkiye´de illerin risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi.  En düşük iller Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van olurken düşük riskli gurupta Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat yer aldı. Yüksek risk gurbunda kalan iller ise Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak yer alırken 17 il ise çok riskli guruba girdi. Çok riskli gruba giren İlller Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon oldu. Diğer taraftan İlin hangi risk grubunda bulunduğuna göre valiliklerce İl hıfsısıha kurulu kararı ile ilde görülen risk gurubuna göre yeni kısıtlama kararları alınacak. Normalleşme sürecinde de tüm Türkiye´de hafta içi saat 21.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilecek.

Düşük ve orta riskli olan illerde 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı genç ve çocuklara uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılırken,    yüksek ve çok yüksek riskli illerde 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlar sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltildi. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00 ile 14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı vatandaşlar ise 14.00 ile 18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Diğer taraftan orta ve yüksek riskli yerlerde yeme ve içme yerleri ile kıraathane ve çay bahçeler 07.00 ile 19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek. İş yerler açık alan ve kapalı alan olarak ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanacak, masa- koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecek, yeme- içme yerleri 19.00 ile 21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00 ile 24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek. Çok yüksek risk grubunda yer alan illerde yeme-içme yerleri, 10.00 ile 20.00 saatleri arasında paket servis veya gel- al şeklinde, 20.00 ile 24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

Düşük ve orta risk grubunda illerde nikah ve düğünler, katılımcı sayısı 100´ü geçmeyecek ve 1 saatle sınırlı olarak yapılabilecek. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise nikah ve düğünler, katılımcı sayısı 50´yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

GHA-Süleyman Kollu

120 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle