Hoşgeldiniz  

PANDEMİ YÜN SEKTÖRÜNÜ GÜLDÜRDÜ

admin | 24 Şubat 2021 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Akhisarda 48 yıldır Akhisarlıların hizmetinde olan en eski yüncü Mustafa Yel uzun yıllardır  Atabarut Çarşısında yün işi yaparak hizmet ederken  yanındanda yaklaşık 10 kişiyi emekli etmenin mutluluğunu yaşıyor. Aslen Akhisar Yeniceköyden olan ve 1973 yılnından önce tuhafiye ve bakkal dükkanı çalıştırararak esnaflı yapıyordu. Covid 19 virüsü nedeniyle dışarı çıkma yasakları nedeniyle   işlerinde geçen yıllara göre yüzde 50 arttış olduğunu belirten  Yüncü Mustafa  Yel sözlerine şöyle devam etti .

YÜN İŞİ TESADÜF OLDU

Bu benim yün işi tesadüf oldu, biz Yenice köydeniz aslen Merkez çarşıda Okkalıların dükkanı  vardı Babaları Metin Okkalı vefat edince devredeceğiz dediler bir gecede devraldık. Daha sonra 2-3 yıl kendimizi geliştirerek yüncülüğe alışarak öğrendik devam ettik, benim ustam yok  kendi kendime yüncü oldum daha önceden bir esnaflığımız vardı. Tahtakalede bir bakkal dükkanımız ve züccaciye dükkanımız vardı bir zamanlar askerden sonrada bu işi alınca devam ettik.  Bu meslekte usta yüzü görmedim ama ustalık yaptım, Bu meslekte baya eleman yetiştirdik hatta benim yanımdan emekli olanlar oldu.

7 KİŞİ EMEKLİ OLDU

O zamanlar yanımızda kış aylarında 8-9 kişi çalıştığımızı günler oldu merkez çarşıda dükkan var iken. Bu meslekten yanımızda sigortalı olarak çalışarak 7 kişi emekli oldu, 2000 li yıllara kadar hep elemanla çaılştık, şuan tek başıma çalışıyorum. Bu mesleği benden sonra 3 tane kızım var  onlarda bu mesleği sevmiyorlar  onlarda her halde yapmaya niyetleri yok. Bizde yaptığımız kadar yapamadığımızda devir edeceğiz  her halde.

YÜZDE 50 BİR ARTIŞ OLDU

Akhisarda 48 yıldır bu yün işini yapıyorum, Covid-19 virüsü bazı sektörlere yaramadı ama bizim sektöre yaradı  evde oturan bayanlar daha çok örmeye başladı geçtiğimiz yıllara göre işlerimizde yüzde 50 bir artış oldu. İş yerimizde Türkiyenin tanınmış markalarının bayiiliğini de yapıyoruz,  pandemi döneminde penye ve makrome bu gibi yünlerde attı, amigurimi iplerinin tamamı var bizde onlarıda sürekli oyuncak  naturel oyuncak örüyor bayanlar evde oturanlar.  Bunun yanında düğme olayımızda var oda bunu tamamladı.

50  YILI DEVİRİP JUBİLE YAPACAĞIM

 

Akhisarda benden başka 3 tane daha yüncü var üçünde benim kalfalarımdı, Mürsel, Ahmet Yakut ve Ayşe hanım benim kalfalarımdır. Akhisarda en eski yüncüsü benim 1973 yılından beri merkez çarşıda 35 yıl durdum, burada da 12 yıl oldu 47 yıl bakalım 50 devirmek üzereyiz inşallah 50 devirip jubile yapmayı düşünüyorum inşallah” dedi.

GHA-Süleyman Kollu

56 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle