Hoşgeldiniz  

Pazar Fiyatları Üzerine Açıklama

admin | 04 Şubat 2021 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Türkiye Pazarcılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Güral, pazar yerlerindeki meyve ve sebze fiyatları üzerine ulusal basında yankı bulan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını dile getirerek Akhisar Çarşamba Pazarında kamuoyuna seslendi.

Akhisar Zabıta Müdürü ve ekipleriyle sabah erken saatlerde Akhisar Çarşamba Pazarında covıd-19 salgını önlemleri üzerine denetim gerçekleştiren Manavcılar ve Pazarcılar Oda Başkanı Güral, ulusal basında ses getiren pazar tezgâhlarındaki fiyatların yüksekliği üzerine çıkan haberlerin yanılgıdan ibaret olduğu üzerinde durarak basın açıklaması düzenledi. Market zincirlerini hedef aldığı konuşmasında asıl fahiş fiyatı onların uyguladığını ve küçük esnafın bu konuda halkın yanında yer aldığı ve almaya devam edeceğini belirtirken kamuoyundan da bu yönde destek görmek istedi. Güral tarafından yapılan basın açıklamasında “BASINA VE KAMUOYUNA; Değerli Akhisarlılar, Kıymetli Pazarcı esnaflarımız son günlerde bazı ulusal medyaların yapmış olduğu haberlerde Türkiye genelinde pazaryerlerimiz hedef alınmaktadır. Yapılan haberlerde İstanbul en lüks semt pazarı baz alınarak sebze meyve fiyatlarının çok aşırı derecede pahalı gösterildiğini hep birlikte görmekteyiz. Pazaryerleri üzerinden bu tür haberler yapan tüm ulusal basını esefle kınıyoruz. Doğru ve ilkesel yayın yaptığını söyleyen bazı medya kuruluşları tamamıyla yalan haber yaparak reytinglerini yükseltme peşindedirler. Türkiye genelinde bulunan 330 bin kayıtlı pazarcı esnafının soğuk, sıcak, kar, buz demeden evlerine helal lokma çabasında olan pazarcı esnafının üzerinden hiç kimsenin reyting yapmasına popülerlik kazanmasına izin vermeyeceğimizi belirtmek isteriz. Ulusal medyanın televizyonlarda bahis ettiği sebze ve meyve fiyatları birazdan hep birlikte Manisa´nın Akhisar ilçesi olan Çarşamba pazarında canlı bir şekilde göstereceğiz. Ulusal medyanın televizyonlarda pazaryerlerindeki 10.00 TL gösterdiği portakal 10.00 TL göstermiş olduğu Elma 8,00 TL göstermiş olduğu Domates 25.00 TL göstermiş olduğu biber gerçek semt pazarlarında kaç para olduğunu birazdan ıspatlayacağız.

Üreticiden 1.00 TL alınarak pazarlara 10.00 TL satıldığını söyleyen ulusal basına

Türkiye genelinde sebze ve meyve fiyatlarının pazarcılar tarafından fahiş fiyata mal sattıklarını, üreticiden 1,00 TL ye alınana malın pazarlarda 5.00 TL ve 10.00 TL satıldığını iddia eden ulusal basını Türkiye ‘deki tüm semt pazarlarını ayırt etmeksizin gezerek, fiyatları göstermelerini buradan söylüyorum. Eğer yüreğiniz varsa gücünüz varsa kendinizden de eminseniz ilkeli haber yapıyorsanız tarafsız haber yapıyorsanız biz buradayız. Akhisar´dan sizlere hodri meydan. Tüm ilkeli tarafsız haser yapan ulusal basının gerçek anlamda görev yapmaya davet ediyoruz.

ZİNCİR MARKETLERİN REYONLARI ULUSAL BASINDA NEDEN YER ALMIYOR

 Şuradan iddia ile söylüyorum ki zincir marketlerin personelinin neredeyse %40 nın maaşını devlet ödüyor. Normalleşme teşviki, istihdama dönüş teşviki, ilave istihdam teşviki, geçici işgücü desteği, artı istihdam teşviki kimi personelin sigortasının devlet tarafından ödenmesi, kısa çalışma ödeneği gibi onlarca kalem var. Ve bunların tamamından zincir marketler tepe tepe yararlanıyorlar. Zincir marketlerin sahiplerine mikrofon uzatıldığından zamların altından kalkamadıklarını söylüyorlar. O zaman buradan ben zincir marketlerin sahiplerine soruyorum gelin gerçeği açıklayın. Devletten aldığınız aylık teşvik tutarlarını açıklayın da görelim. Açıklayamazsınız. Çünkü zincir marketler devletin kamburu olmuş durumdadırlar.

Türkiye genelinde her zaman küçük esnaf diye adlandırıldık. Bizler isimlerimiz küçük olsa da bakkalıyla, manavıyla. Pazarcısıyla, terzisiyle, lokantacısıyla, kahvehanecisiyle, berberiyle, sanayicisiyle, tamircisiyle, ayakkabıcısıyla, giyimcisiyle biz çok büyük bir esnaf ve sanatkârlarız.

Buradan Türkiye cumhuriyetinde yaşayan tüm insanlara, vatandaşlarımıza ve Akhisar halkına bir kardeşiniz olarak küçük esnaf olarak sesleniyorum. Bizleri zincir marketlere karşı ezdirtmeyin. Alış verişlerinizi mutlaka küçük esnaftan yana tercih edin. Çünkü bizler sizlerle birlikte yaşıyoruz. Cenazelerde beraberiz, düğünlerde beraberiz, mahallenin parkında beraberiz, okul bahçelerinde beraberiz, hep beraberiz, birlikteyiz.” ifadeleri yer aldı.

GHA/Süleyman Kollu

 

88 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle