Hoşgeldiniz  

REGAİP KANDİLİ DUALAR İLE KUTLANDI

admin | 19 Şubat 2021 | Genel, Gündem, İslamiyet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Akhisar İlçe Müftülüğü tarafından Regaip Kandili nedeniyle program Paşa Camiinde düzenlendi.

Akhisar İlçe Müftülüğü tarafından Regaip Kandili nedeniyle program Paşa Camiinde düzenlendi. Üç ayları müjdeleyen Regaip Kandil´i nedeniyle Akhisar İlçe Müftülüğü tarafından Paşa Camiinde düzenlenen programda caminin ibadete kapalı olması nedeniyle cemaatle yatsı namazı kılınmadı sadece Akhisar İlçe Müftülüğünün resmi sosyal paylaşım sitelerinden yapılan yayın ile kutlanırken diğer camilerde covid -19 ile mücadele kapsamında sosyal mesfe hijyen ve maske kurallarına uyularak Mevlid´i Şerif, ilahi, Kur´an-ı Kerim tilaveti dini sohbet ve dualarla kutlandı. Paşa Camiinde düzenlenen programda Mehmet Ali Özyaka, Selçuk Arap, Yakup Açıkgöz, Yakup Ceyhan´in okuduğu Mevlid´i Şerif, ilahi Kur´an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Program Akhisar İlçe Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu´nun yaptığı dini sohbet ve dua ile devam etti. Diğer taraftan üç ayları müjdeleyen Regaip Kandil´i nedeniyle Akhisar İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Kamil, Ayvaz Hacı Emrullah  Camiinde, Uzman vaiz Habil Keske, Sultan Caminde, İlçe vaizi Abdullah Gölükcü, Seyitahmet Caminde, İlçe vaizi Said Kobak, Millet Camiinde, İlçe vaizi İsmail Keskin, İnciler Caminde, Cezaevi vaizi  Erdal Akdeniz, Hayırseverler Caminde,  Cezaevi vaizi Kasım Kaya, Ulu Camiinde, Din Hizmetleri Uzmanı Hüseyin Dirgi, Söğütlü Camiinde Kuran´ı Kerim tilaveti, ilahi, dini sohbet ve dualar ile kutladı.
REGAİB KANDİLİ´NİN ÖNEMİ NEDİR?
Regaib; rahmeti, bereketi ve mağfireti bol üç ayların manevi iklimine girildiğinin habercisidir. Recep ayının da ilk cuma gecesi… Allah´ın mağfiretinin, engin lütuf ve kereminin üzerimize sağanak sağanak yağdığı bir rağbet gecesi. Müslümanlar her yıl üç ayları büyük bir heyecanla bekliyorlar. Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Rahmeti, bereketi ve mağfireti bol üç ayların manevi iklimine girildiğinin habercisi  Regaip Kandili.
REGAİB NE DEMEK?
Regaip Kandili, Regaip, Arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. “Reğîb” kelimesi ise, “reğabe”´den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, “reğîbe”dir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir. Kelime olarak “Regaip´in aslı budur.
REGAİB KANDİLİ FAZİLETLERİ
Bazı rivayetlerde bu gecenin isminin meleklerle telaffuz edildiği ifade edilir. Regaip kelimesi, güzel şeyleri arzu etmek, istemek, elde etmeye gayret etmek anlamlarına gelir. Bu gece ibadet edenin, tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir. Recep ayının fazileti iyilik ayı : Regaip gecesinin içinde olduğu Recep ayında bolca oruç tutulmalıdır. Bu aya ´Recebü´l-asabb´ da denilmiştir. Yani; iyiliklerin isabet ettiği Recep ayı. Recep ayına ´tövbe´ ismi de konulmuştur. Mümin bu ayda ve özellikle de Regaip Kandil´inde günahlarını bolca kendine itiraf edip tövbe etmelidir.
ÜÇ AYLARIN DİNDEKİ YERİ
Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah´ım! Recep ve Şaban´ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan´a ulaştır.” diye dua etti.

GHA-Süleyman Kollu

115 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle