Hoşgeldiniz  

SÜTÇÜ´NÜN DERSLERİNE YOĞUN İLGİ

admin | 03 Mart 2021 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

İstanbul´dan Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü ücretsiz olarak verdiği deprem dersinin ikincisini 1 şubatta başlamıştı.İlk olarak online olarak verdiği dersten Türkiye genelinden katılan 55 kişiye katılım belgesi  veren Sütçü 2. olarak düzenlenen ve 1  Şubatta başlayıp 15 şubatta sona eren  derslerine katılan 32 vatandaşta kurs katılıp belgelerini aldı. Deprem Tahmin Uzmanı olan Kadir Sütçü tarafından Sarıyer belediyesi Kent Konseyi tarafından onaylı deprem Tahmin Kursuna     Kahramanmaraşlı Tekstil Mühendisi Ahmet Akburak ve eşi Nurses Akburak katıldılar. Kursu başarıyla bitiren Ahmet Akburak ve eşi Nurses Akburak katılım belgesini almak için Kadir Sütçü´yü  ziyaret ederek elinde aldı.

Sarıyer Belediyesi Kent Konseyi tarafından onaylı deprem tahmin kursunu 20 Şubatta 3. Kursu düzenleyen  Sütçü ders esnasında anlattığı bir derste Dünyayı yakından takip ettiğini ve Üniversiteler de bu derslerin olmadığını belirtti ve Almanyada yaşanan soğuk havanın da raporunu anlattı. Sütçü  derste söyle dedi;

 

“Kursa katılmak için mesleği, yaşı, ili ve ülkesi önemli olmayan ve her isteyenin ücretsiz olarak katılabileceğini ister üniversitede doktor olsun ister araştırmacı isterse dağda çoban olsun her isteyenin ücretsiz olarak katılabilir.

 “Deprem, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsmasıdır.

Deprem enerjisi, deprem sırasında açığa çıkan enerjinin bir ölçüsü olarak tanımlanmaktadır. Enerjinin doğrudan doğruya ölçülmesi olanağı olmadığından, Amerika Birleşik Devletleri´nden Prof.C.Richter tarafından 1930 yıllarında bulunan bir yöntemle depremlerin aletsel bir ölçüsü olan “Magnitüd” tanımlanmıştır.

Deprem Tahmin Kursumdaki öğrencilerime dünyanın tanımadığı deprem bileşenlerini ve Richter ölçeğini anlatıyorum.

Richter, Richter ölçeği yaratıcısı olarak ünlüdür.

Depremin büyüklüğünü: Richter, açığa çıkan enerjinin miktarını kgr. cinsinden tespit ederek bulmuş. Açığa çıkan enerji fizik kanunlarına göre kaybolmadığı için çıktığı yerde bir iş yapar.

Öğrencilerime deprem sırasında açığa çıkan enerjinin ne iş yaptığını da anlatıyorum. Ancaak bu güne kadar gerek üniversitelerde gerekse bilim adamları tarafından deprem öncesi ve sonrası çıkan enerjinin canlılara zararı ve faydası varmı bir açıklama yok. Bunu enerjinin elbette zararı var ama bunu bilmiyorlar.  Sizlere sunuda söyleyeyim

Alman Meteoroloji Dairesi, bu kış hava sıcaklığında 1880´den bugüne kadarki en yüksek değişimin Göttingen´de Şubat ayı ortalarında -23.8 olarak ölçülen hava sıcaklığı 18 Şubat´ta +18.1 dereceye ulaşarak 42 sıcaklık artışı olduğu tespit edildi. 1880 Mayıs´ından bu yana yaşanan en büyük hava değişikliği olduğu kaydedildi.

24.02.2021 tarihinde Hamburg´ta ise -21 derece meteoroloji gözlem tarihinde ilk defa sıcaklık -20 derecenin altına düşmüş oldu. Diğer taraftan Cezayirdeki sütçü bulutunu kuzeye göndermeyip güneye gönderen ve cezayire sıkıştıran 1.deprem Ponya´da 4.1 büyüklüğünde oldu.

Diğer taraftan deprem enerjisi nedeniyle kısa sürede Etna yanardağınında patlaya bileceğini belirtemesinden kısa süre sonra Etna yanardağında patlama meydana geldi. Dünyanın en aktif yanardağları arasında yer alan Etna Yanardağı´nda dün volkanik patlama gerçekleşti.

İtalya Volkanoloji ve Deprem Enstitüsü (INGV) tarafından yapılan açıklamada, İtalya´nın Sicilya Adası´nda yer alan Etna Yanardağı´nda patlama meydana geldi” dedi . Elinde bulunan bütün verileri ve bikgiler doğrultusunda kendi Kurduğu meteoroloi istasyonu  ve yine kend evinde kurduğu Karınca Kolonileri hakkında da bildiler veren Sütçü sözlerine şöyle devam etti “Benim ve projemin faydalı olup olmadığını 1.Online Deprem Tahmini Kursuna katılarak katılım belgesi alan arşivimde bulunan 7.552 Klasör içindeki 487.594 dosyadaki bilgi birikimini görüp 30 saat gibi kısa sürede  deprem tahmin kursumuzda anlattım. www.facebook.com/DepremTahmini sayfamda görüşlerini bildiren öğrencilerime sorabilirsiniz. 1999 Yılı Dünya ve Türkiye: Depremin zamanı, yeri ve büyüklüğü bilinmez dedi. İncelemeye ve araştırmaya başladım.. Şimdi ise depremin zamanının, yerinin ve büyüklüğünün nasıl bilineceğinin dersini veriyorum” Diyen Sütçü Kursumuza katılan öğrencilerimize   Kimlik önyüzünü göndermeyenlere ve Tc Nosunu vermeyenlere vermiyoruz. Diğer bir şartımız ise 6 sms sayfamızı takip etmek zorunlulugu var.  Tabi bende deprem tahmin derslerine katılmak istiyorum diyenler  Whatsapp Hattı  olan 0538 448 7292 numaralı telefondan bizlere ulaşırlarsa bizde onlara www.dlive.tv/dekostv linkini whatsapp üzerinden göndeririz. Her akşam saat 21:00 de “Deprem Tahmini” kursumuzun takibini yapabilirler ve https://www.kadirsutcu.com/category/dekos-tahmin-sistemlerimiz´den de makalelerimi okuyabilirler” dedi.

GHA-Süleyman Kollu

 

 

 

 

85 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle