Hoşgeldiniz  

”TARİHE DOKUNDULAR..”

admin | 07 Aralık 2019 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Aliya İzzetbegoviç MTAL İyilik Kulübü öğrencileri, Sarı Ahmet Paşa Külliyesi’ni inceleyerek hem tarihi ve kültürü öğrendiler hem de aşevinde yemek hazırlama, dağıtım hizmetlerinde bulundu.

Sarı Ahmet Paşa Külliyesi’nin han,hamam, cami ve imarethane bölümlerini gezen iyilik kulübü öğrencileri,ecdadımızın iyilikseverliğine ve hayır hizmetlerine hayran kaldılar. Tarihi hanı hamamı ve hamamın restorasyon bekleyen kadınlar hamamı bölümünü gezerek inceleyen öğrenciler Paşa Camii haziresinde metfun olanlara dua ederek cami tarihi ve özellikleri hakkında bilgiler aldılar.

Akhisar’da böylesine güzel bir tarihin halen yaşıyor olması ne kadar güzelse,bundan yeni neslin haberdar olmaması o kadar kaygı verici diyen İyilik Kulübü rehber öğretmeni Süleyman Kollu; “en önemlisi çağlar ve nesiller arası kültür aktarımının sağlanması…Gençlerin ataları ve kendi kültürlerini tanıyarak sahip çıkmaları bu amaçla şehrimizi,şehrimizin  tarih ve kültürünü, ona dokunarak, yaşayarak öğretmeye çalışıyoruz.Öğrencilerimizin tarihe, kültüre gösterdikleri  saygı ve ilgiden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Sarı Ahmet Paşa Aşevi Yaptırma Yaşatma ve Koruma Derneği sorumlusu ve aşevi müdürü Ali Doru 1469 yılından bu yana yaşatılan Sarı Ahmet Paşa Külliyesi’nin önemini ve aş evinde verilen hizmetleri tarihten güzel örnekler vererek öğrencilere aktardı.

Öğrencilerin sorularını cevaplayan Ali Doru iyiliksever bir millet olan Türk Milletinin asırlardır yaşattığı geleneklere sahip çıkmak gerektiğinin de altını çizdi. Doru konuşmasında Aşevinin her gün yüzlerce aileye sıcak yemek yanında sevgi, şevkat ve hürmeti de ulaştırdığını belirtti. Tüm bu güzelliklerin asırlardır yaşıyor olmasının sebebi yeni neslin kültürüne sahip çıkmasıdır diyen Doru “Avrupanın sosyal ve iştimai hayatta örnek alınacak bir tarafı yok. Bu tür bir kuruluşu ve halkın teveccühünü bir avrupa ülkesinde göremezsiniz. Bu kapsamlı bir hayır hizmeti. Düşünün bir kere beş yüz küsur yıl önce, hanı, hamamı, camisi, medresesi ve imarethanesiyle hayatın tam da ihtiyaçlarını eksiksiz ve bedelsiz karşılayan hayır organizasyonu ancak necip bir milletin eseri olabilir. Bu yüzden diyoruz ki bizim milletimiz, gönlü bol, necip bir millettir diyoruz. “dedi

Böylesine güzel bir etkinlikle kendilerine hizmette yardım eden öğrencileri kutlayan Ali Doru ”her zaman bekleriz,burası bizim değil,hepimizin,şehrimizin.” diyerek şehrin bu tür faydalı kurum ve kuruluşlara ve de kültüre, tarihe sahip çıkması gerektiğini belirtti.

Aş evinden yemek hizmeti alan ve aş evinde bulunan bazı vatandaşlar da öğrencilerin bu güzel davranışını tebrik ederek memnuniyetlerini belirttiler.

GHA/Süleyman KOLLU

1072 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle