Hoşgeldiniz  

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIĞA ADIM ADIM

admin | 24 Ağustos 2021 | Genel, Gündem, Sağlık, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Covıd-19 salgınıyla mücadele kapsamında en etkili silahımız aşılama tüm hızıyla devam ediyor.

Akhisar İlçe Sağlık Müdürlüğü aşılamanın tarım ile uğraşan ilçemizde daha da hız kazanması adına yeni adımlar atıyor. 1. doz aşılama da yüzde yetmişin üzerinde, 2. doz aşılamada ise yüzde altmışın üzerinde oranların yakalandığı ilçemizde vatandaşa daha hızlı ulaşabilmek adına randevusuz aşılama merkezleri kurulmuştu. Akhisar Kaymakamlığı, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Öğretmenevi bahçesindeki randevusuz aşılama merkezlerine bir yenisi daha eklenerek Gölet alanında da bir aşılama merkezi kuruldu. İlçemiz 1. doz aşılama oranında Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen yüzde 75 barajını yakaladı.

PAZAR ALANINDA RANDEVUSUZ AŞILAMA İŞLEMİ

Geçtiğimiz Cuma günü ilçemizde kurulan Pazar alanında sağlıkçılarımızda randevusuz aşılama işlemi gerçekleştirmek üzere aşılama merkezi oluşturdu. Uzun saatler çalışıp hayat koşuşturmacasından aşı olmaya vakit bulamayan vatandaşlar Pazar alışverişi sırasında aşılarını da oldular. “Burada sağlık çalışanlarının aşılama gerçekleştirmesini takdirle karşılıyorum.” diyerek aşını olan bir pazarcı esnafı “Gezici mobil uygulaması kapsamında aşımı oldum. Aslında ilk 2 dozumu olmuştum, 3.’ye vakit bulamıyordum. Buradaki kalabalık alanı değerlendirmek güzel olmuş. Biz pazarcıyız, pazarcı esnafıyız. İşlerimiz yoğun olduğundan dolayı kolay kolay aşımızı gidip olamıyorduk. Çok şükür burada da aşı hizmeti var, diğer pazarlarımızda da kurulmuştu. Bazı ülkelerde aşı parayla uygulanıyor, sağ olsunlar bizim ülkemizde hem ücret alınmıyor hem de ayağımıza kadar geliyor. Hem Sağlık Bakanlığımızdan hem Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. Tüm sağlık çalışanlarından da Allah razı olsun. Böylelikle hem kendimizi koruyoruz hem de değerli müşterilerimizi koruyoruz.” dedi.

HATIRLATMA MESAJI

Öte yandan aşılamadaki hızı daha da arttırmak adına İlçe Sağlık Merkezinden bir adım daha atıldı. Aşı randevusu alan ya da 2. doz aşılama da randevu almayı unutan vatandaşlarımıza hatırlatma mesajı gönderiliyor. Özellikle kırsal bölgelerdeki köy muhtarları ve aile hekimleri iş birliğiyle ilçe merkezindeki ve kırsal kesimdeki vatandaşlarımızın aşılanmaları hızla gerçekleştiriliyor. Organize sanayi bölgesindeki işletmelerin de talepleri doğrultusunda çalışma ortamlarında oluşturulan bölümlerde işte aksamaların önüne geçilerek sağlık çalışanları tarafından koronavirüs aşılaması gerçekleştiriliyor.

Edindiğimiz bilgiler doğrultusunda vatandaşların covıd-19 aşılamasına duyar ve hassasiyeti de gün geçtikçe artıyor. Toplumsal bağışıklığın kazanılması adına aşılanmanın önemi gün geçtikçe artarken aşılar üzerine meraklar da günden güne azalıyor. Özellikle biontech aşılamasındaki yan etkiler vatandaşlar arasında çokça yankı uyandırmıştı. Uzmanlar bu konu üzerine canlı virüs uygulaması gerçekleştiriliyor, hafif grip yahut eklem ağrıları, ateş yapmasının gayet doğal olduğunu ve hayati bir risk oluşturmadığının altını çiziyor. Öte yandan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda aşı olanlar ve olmayanlar üzerine yapılan karşılaştırmalarda istatistiki vereler ışığında aşı olmuş kişilerin covıd-19 salgınından daha az etkilendiği ifade ediliyor. Aşı olan kişilerde hastalığa yakalanma oranında, hastaneye yatış oranında, hastalığı ağır geçirme ve hayati kayıp oranında ciddi azalmalar olduğu biliniyor. Diğer yandan uzmanlar aşılanmış vatandaşların da sosyal mesafe, maske, temizlik kurallarına dikkat etmeleri, kapalı ortamlarda kalabalık gruplar oluşturmaktan kaçınılması gerektiği üzerine dururken toplumsal bağışıklığın henüz yakalanmadığını ifade ediyorlar.

55 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle