Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin Trafik İle İlgili Konularda Örnek Ülke Konumuna Getirilmesi Hedefimiz

admin | 07 Mayıs 2022 | Eğitim, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Vali Yaşar Karadeniz, Kara Yolu Trafik Haftası kapsamında Salihli İlçesinde düzenlenen farkındalık etkinliklerine katıldı.

İlimizde Kara Yolu Trafik Haftası kapsamında düzenlenecek etkinliklerin startının Salihli İlçesinden verildiğini söyleyen Vali Karadeniz, gerçekleştirilen etkinliklerin amacının ülkemizde trafik kazalarında kaybettiğimiz veya sakat kalan insan gücünü ve maddi hasarların mümkün olduğunca azaltılması ve Türkiye’nin trafik ile ilgili konularda örnek ülke konumuna getirilmesi olduğunu ifade etti.

Trafikte duyarlılık hedeflerinin gerçekleştirilmesinin herkesin üzerine düşeni yerine getirmesi ile mümkün olduğunu vurgulayan Vali Karadeniz “ Bu çalışmaların amacı bu alışkanlıkları bizlere kazandırmak. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun açıklamasında söylediği gibi trafik kazalarında yapılan çalışmalar sonucunda önemli bir azalma var.   Bunu sürekli hale getirmek ve Türkiye’yi trafik kazaları konusunda bulunduğu konumundan çok daha yukarıya çıkarmak hedefindeyiz. Ben inanıyorum ki burada yapacağımız çalışmalarla hepimiz bu hedefe kilitleneceğiz hepimiz bu hedefi gerçekleştirmek için uğraşacağız” dedi.

Vali Karadeniz konuşmasına şöyle devam etti: “Trafik eğitimi çocukluk döneminde aile ile başlar onun için tüm ailelerimizi bilinçlendirmemiz gerekir. Daha okula gitmeden önce çocuklarımızın, örneğin bisiklete binerken kask takması gerektiği bilincini ona verecek olan, temel trafik kurallarını öğretecek olan annesi ve babasıdır. Daha sonra ki aşamada okul çağında verecek olduğumuz trafik eğitimi oldukça önemlidir ki trafik bilincinin en çok geliştiği süreç bu süreçtir. Son süreç olarak sürücü kurslarında verilen eğitimler, bu eğitimlerinde mutlaka amacı gerçekleştirecek şekilde nitelikli bir şekilde verilmesini sağlamamız ve yapılan denetimleri de aynı şekilde sürdürmemiz gerekmektedir. Eğitimlerin yanı sıra trafik denetimleri de oldukça önemli. Trafik denetimi yapmadan trafik güvenliğini sağlayan bir ülke dünyada yok. Trafik konusunda ileri gitmiş ülkelerde şu algı kesindir ‘ben hata yaparsam ceza beni bekliyor’ dolayısıyla bu algıyı da belki oluşturmamız gerekiyor. Elbette hedef burada ceza yazmak değil, hedef sürücülerin trafik kurallarına uymasını sağlamak. Tüm bunları birbirine bütünlediğimizde, bizlerde olumlu yönde yürüdüğümüz bu yolda daha da büyük ivme kazanarak trafik kazalarını en aza indireceğiz diye düşünüyorum.”

Hizmet alanlarına göre yılın en iyi şoförleri, yılın en iyi Jandarma ve Emniyet trafik personellerine plaketleri ile okul geçidi kursu verilen ve başarılı olan öğrencilere belgelerinin verildiği programda, Jandarma arama kurtarma köpeği Arya’nın ileri itaat gösterisi sergilendi. Programda ‘Kendini Güvende Hisset Projesi’ kapsamında 13 çiftçiye traktör ve römorklarına takılmak üzere 3 adet rops demiri ve 10 adet reflektör dağıtımı da gerçekleştirildi.

Vali Karadeniz ve protokol tarafından reflektörlerin traktör kasalarına takılmasının ardından trafik stantları gezildi. Emniyet Müdürlüğüne ait emniyet kemeri simülasyon aracının tanıtımı ve kullanımı gerçekleştirildi.

Farkındalık etkinliğinde son olarak ‘Trafikte Yaya Önceliği Projesi’ kapsamında Salihli de ki yaya geçitleri Vali Karadeniz, protokol üyeleri ile öğrenciler tarafından boyanarak, sürücülere broşür dağıtılarak bilgilendirme yapıldı.

3 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle