Hoşgeldiniz  

VALİLİKTEN YENİ COVİD-19 ÖNLEMLERİ…

admin | 29 Ağustos 2020 | Asayiş, Sağlık, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Manisa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu Covid-19 salgınını önleme faaliyetleri kapsamında alınan yeni kararları açıkladı.

Vaka sayılarının artmaya devam etmesi, Muharrem Ayında ülke genelinde yapılan aşure hayırlarının salgının yayılmasına ve covid-19 vaka sayılarının artmasına neden olmasının engellenmesi dolayısı ile yeni düzenlemeler yapıldı.

Kararda, düğün, kına, nişan,sünnet vb etkinliklerin başından sonuna kadar kamera kaydı alınarak yetkili birimlere istendiğinde sunulması ve il genelinde aşure hayırlarının ancak belediyelerce belirlenecek zaman, yerde sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyularak yapılabileceği belirtildi.

28.08.2020 tarih ve 2020/109 sayılı il umumi Hıfzıssıhha kurulu kararında şu ifadelere yer verildi.

KARAR

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen Koronavirüs salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgında son günlerde yaşanan artışı durdurmak ve azalmasını amacıyla; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilimiz genelinde uygulanmak üzere aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1- İlimiz genelinde yapılan düğün, kına, nişan, sünnet vb. etkinliklerde maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarının daha etkin bir şekilde uygulanması ve takip edilebilmesi için etkinlik sahiplerinden etkinliğin başlangıcından bitimine kadar tüm etkinliği içeren kamera kaydının yapılması ve istenildiğinde ilgili birimlere sunulması hususunda taahhüt alınmasına,

2- İlimiz genelinde aşure vb. hayırların dağıtımının sadece belediyelerin göstereceği yer ve zamanda maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyulmasının tedbirleri alınmak koşuluyla yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir. Yukarıda yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.

GHA/Süleyman Kollu

150 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle