Hoşgeldiniz  

VAZGEÇİLMEZ TATLARDAN.

admin | 17 Şubat 2020 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Simit
Günün her saati tüketilebilen çıtır hale gelinceye kadar kızartılan ve dış kısmı susama bulanan doyurucu simitler her gün büyük bir titizlikle hazırlanarak fırınlanıyor ve sıcak şekilde satışa sunuluyor. Kahvaltı sofralarında ayrıca aranan çıtır simit hakkında Akhisar’da ilk çıtır simidi çıkaran  Dalgıç Fırın sahibi Nazum Dalgıç ile bir araya geldik.
Küçük yaşlarda simit satarak işe başladığını belirten Dalgıç; “30 yıldır bu işi yapıyorum. İşe 10 – 15 yaşlarında başladım. Daha sonra ustamızın yanında baka baka öğrendik bu işi. Öncelikle hamuru yoğurarak başlıyoruz işe. On beş dakika kadar dinlenme sürecine alıyoruz. Sonra kesip pekmez kazanına atıyoruz. Oradan da susam ile dinlenip açmaya başlıyoruz. Kabardıktan sonra deneyimli elemanımız fırında pişiriyor.
“Bazen Günde İki Çuval Undan Simit Yaptığımız Oluyor”
4 kişi ile hizmet veren fırınımız 1970’lerde açılmış ama biz 1990’larda başladık. Bizim ustalarımız 1958’lerde başlamış. Biz onların çırağıyız. O zamandan bugüne kendimiz çalıştırıyoruz.
Simit satışımız ise belli olmuyor bazen günde iki çuval undan simit yaptığımız oluyor. Simidimizin her ustada olduğu gibi püf noktaları var. Kısaca şöyle bahsedeyim simitte yoğurma çok önemlidir.
“Sabah İlk Simidimizi Saat 4.30’de Çıkartıyoruz”
Fırıncılık işi sevilmeden yapılacak iş değil mesela yaz kış fark etmeksizin sabah ilk simidimizi saat 4.30’de çıkartıyoruz.
“Kendi Yemeyeceğim Simidi, Ürünü Müşterilerime Satmıyorum”
Simitten farklı olarak kendim tost ekmeği yaparak çıkartıyorum. İnsanları simidimizi tatmaları konusunda fırınımıza bekliyoruz. Kendi yemeyeceğim simidi, ürünü müşterilerime satmıyorum.” dedi.

GHA

338 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle