Hoşgeldiniz  

YENİ KARANTİNA KARARLARI AÇIKLANDI

admin | 18 Eylül 2021 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından Covıd-19 Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde değişiklikler yapıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından Covıd-19 Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde gerçekleştirilen değişimde aşılama süreci ve varyantlar gerekçe gösterildi.
Yeni rehberde temaslı takip algoritması bölümündeki en göze çarpan değişim tam aşılı temaslıların izolasyonu üzerine oldu. Bu bağlamda tam aşılı temaslının HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak ve 5’inci gün gerçekleştirilen PCR testinin negatif çıkması durumunda izolasyon uygulanmayacak. Buna göre ikinci doz aşısının üzerinden 14 gün geçen temaslıların HES kodu riskli sayılmayacak, evde 5 günlük izolasyon gerçekleştiren tam aşılı temaslılara 5’inci gün PCR testi uygulanacak. Pozitif çıkması halinde 9 gün daha evde izolasyonu uygulanıp riskli sayılacak. 5’inci günde uygulanacak PCR testinin negatif çıkması durumunda ise tam aşılı temaslıya izolasyon uygulanmayacak.

Öte yandan normal Covıd-19 hastası ile varyant Covıd-19 hasta izolasyonları farklı değerlendirilecek. Normal Covıd-19 temaslısı 10. günün sonunda PCR testi olacak ve sonucun negatif çıkması halinde izolasyon süresi sona erecek. Varyant Covıd-19 hastası ve temaslıları ile Normal Covıd-19 hastalarının izolasyon süreleri ise 14 gün olacak.
Covıd-19 Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nin tamamını okumak isteyen vatandaşlar Sağlık Bakanlığı resmi internet sitesinden ulaşabilirler.

117 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle