Hoşgeldiniz  

ZEYTİNYAĞI PRİMİ BAŞVURUSUNDA SON GÜN: 30 EYLÜL

admin | 29 Eylül 2020 | Genel, Gündem, Tarım ve hayvancılık, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Bitkisel Üretim Destekleme Tebliği (2019-46) kapsamında, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre Fark Ödemesi Desteği dâhilinde yer alan 2019 yılı Zeytinyağı Fark Ödemesi [Prim] Desteği için başvuru süresi 30 Eylül 2020 tarihinde sona erecek!

 

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre Fark Ödemesi Desteği dâhilinde yer alan zeytinyağı tanımına giren natürel sızma zeytinyağı, natürel birinci zeytinyağı veya ham zeytinyağı ile rafinajlık zeytinyağlarını içeren natürel zeytinyağlarına fark ödemesi yapılıyor. Buna karşın, dikim tarihinden itibaren beş (5) yılını doldurmayan zeytinlik parselleri zeytinyağı fark ödemesi desteğinden yararlandırılmıyor.

 

2011 yılında Akhisar’ın Domat ve Uslu çeşitlerinin zeytinlerine coğrafi işaret alınmasından sonra, 2019 yılında bu çeşitlerin zeytinyağları için de coğrafi işaret alınması yönünde girişimlere başlandığı dile getiriliyor.

 

Akhisar’da her yıl hasat sırasında toplanan zeytinler elendikten sonra dane iriliğine, ürün kalitesi ve çeşit özelliklerine göre %  15-45 oranında değişen miktarda ürün fabrikalarda sıktırılarak zeytinyağı olarak değerlendiriliyor. Yağ oranının yüksekliği nedeniyle daha çok Ayvalık (Edremit) ve Uslu çeşitleri öne çıkarken, istenen dane iriliğine ulaşamadığı senelerde Gemlik (Trilye) çeşidinin de önemli bir kısmının yağlık olarak değerlendirildiği oluyor.

 

İlçemizde son iki yılda yaklaşık 60 bin ton zeytinin yağlığa sıktırıldığı ve bunun karşılığında 11 bin ton civarında zeytinyağı üretildiği ifade ediliyor. Bununla birlikte zeytinyağı fark ödemesi desteğine başvuran üreticilere 2017 yılı ürünü için 1.348 işletmeye yaklaşık 2.8 milyon Lira ve 2018 yılı ürünü için 1.889 işletmeye yaklaşık 4 milyon Lira destekleme ödemesi yapıldığı belirtiliyor.

 

2019 yılı Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olup, zeytinyağı desteklemesine müracaat edecek üreticilerin mağduriyet yaşamamaları için, 2019 yılı ürününe ait Zeytinyağı Tasiriye (Sıkım) Faturalarını ve Satış Müstahsil Makbuzlarını 30 Eylül 2020 Çarşamba günü mesainin sona erdiği saat 17.30’a kadar Akhisar İlçe Tarım Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekiyor.

GHA/SK

125 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle